Барса има најголем буџет во Евролигата, Црвена звезда најмал

Кошаркарската секција на Барселона го има најголемиот буџет во Евролигата. Барселона за оваа сезона има буџет од 41 милион евра, што е речиси петпати повеќе од буџетот што го има Црвена звезда.

Буџетот на каталонскиот клуб е зголемен кога летово беа реализирани трансферите на Никола Миротиќ, Малком Дилејни, Алекс Абринес и Брендон Дејвис.

Зад Барселона, според буџетот, е ЦСКА Москва (40 милиони евра), колку што има и Реал Мадрид, а во топ-5 уште се Химки (33,3) и Олимпија Милано (31).

На дното на оваа листа е Црвена звезда, чиј буџет за сезоната 2019/2020 изнесува 8,3 милиони евра. Шампионот на АБА-лигата е единствениот клуб чиј буџет е помал од 10 милиони евра.

EuroLeague teams budgets (via @lequipe)

Barça €41M

CSKA €40.7M

Real €40M

Khimki €33.3M

Milano €31M

Fener €30M

Zenit €26.7M

Efes €24M

MTA €24M

Bayern €23M

Baskonia €16M

Oly €16M

Valencia €15M

Pana €14M

Zalgiris €11.9M

ASVEL €11.4M

Alba €11M

Red Star €8.3M

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.