Шоу на Дончиќ во Хјустон

Лука Дончиќ одигра уште еден брилијантан натпревар во НБА лигата. Словенецот го предводеше Далас до победата над Хјустон 137:123 во дербито на Тексас.

 

Дончиќ натпреварот против Хустон го заврши со 41 поен, 10 асистенции и шест скока. Далас водеа од првата до последната секунада, во првото полувреме имаа предност и од 19 поени.

 

Хјустон во второто полувреме, во еден момент успеаја да се доближат на негатива од само пет поени, но Харден и Вестбрук немаа сили за целосен пресврт.

 

Покрај Дончиќ одличен меч за Далас одиграа и Тим Хардавеј (31 поен), односно Кристапс Прозингс (23 поени, 15 скока).

 

На спротивната страна Џејмс Харден забележа 29 поени и 11 асистенции, но погоди само десет од 23 шутеви од поле. Расел Вестбрук заврши со 27 поени, а Клинт Капела одново имаше монструозен „дабл-дабл“ (19 поени, 22 скока).

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.