Французинките ремизираа со Бразил

Актуелните европски и светски шампионки, ракометарките на Франција не успеаја да забележат победа и во вториот натпревар на Мундијалот во Јапонија.

 

Французинките, во Б-групата, ремизираа со Бразил 19:19 (10:7).

 

По поразот во првото коло од јужна Кореја (27:29), Французинките добија уште една шлаканица. Бразилките останаа непоразени против бранителките на трофејот, во натпревар во кој на секоја од репрезентациите им припадна по едно полувреме.

 

Голманката на Франција, Амадин Лејно беше прогласена за најдобра на овој меч. По три гола за Франција постигнаа Кло Буке, Лора Филип и Беатрис Евиж. Ист број на голови на спротивната страна постигнаа Бруна де Паула, Тамирез Араухо, Ана Паула Родригез и Адријана де Кастро.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.