Унгарија со лудо второ полувреме го тресна Исланд, извиси Данска

Претпоследниот натпревар од групната фаза на Европското ракометно првенство донесе сензација.

 

Селекцијата на Унгарија со неверојатно второ полувреме, со епски пресврт ја совлада репрезентацијата на Исланд 24-18 и со тоа го елиминираше светскиот и олимписки шампион во моментов, Данска.

 

Мечот во Малме имаше невообичаен тек. Унгарија водеше со 3-0 на стартот, па следуваше долга серија на Исланд за 6-6.

 

„Рибарите“ во првиот дел предводени од искусните Палмарсон и Сигурдсон поведоа во еден момент и со 5 разлика, но сепак Унгарците намалија дел од негативата и на полувреме се отиде со резултат 12-9 за Исланд.

 

Во вториот дел комплетен резултатски пресврт, иако првите десет минути од вториот дел водството се уште беше на страната на Исланд. Мечот беше егал се до резултат 17-17.

 

Тогаш унгарскиот голман Миклер ја „спушти ролетната“, а Унгарија почна да го полни исландскиот гол. Од тие 17-17, Исланд до крајот погоди само еднаш, а Унгарија дури седумпати за конечни 18-24.

 

Унгарија како лидер во групата пренесува два бода во следна фаза, Исланд е во новоформираната група без бодови, а нема надеж за следна фаза за Данска на која и преостанува вечерашниот дуел со Русија за достојно простување од првенството.

 

Најпрецизен во победничката селекција беше пивотот Банхиди со 8 гола, а со по 4 гола мечот го завршија Сцита и Бока.

 

Кај Исланд најпрецизни беа Палмарсон и Сигурдсон со по 4 погодоци.

 

Watch the Game Highlights from Iceland vs. Hungary, 01/15/2020 pic.twitter.com/PjLQqhLcdf

— EHF EURO (@EHFEURO) January 15, 2020

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.