Двајца играчи ќе го напуштат Лајпциг

Чехот Патрик Шик и Шпанецот Анхелињо сигурно нема да останат во Лајпциг наредната сезона. Клубот немал доволно пари да ги откупи нивните договориод Рома, односно Манчестер сити.

Шик сезонава одиграл 15 натпревари во Бундеслигата, постигнал седум гола. Во клубот биле задоволни од него меѓутоа нема да ја продолжат соработката. Причината за ваквата одлука е откупната клаузула од 29 милиони евра која ја има Шик во договорот.

„Сакаме да пронајдеме некакво решение, но дефинитивно не можеме да платиме онолку колку што бара Рома“, рекол спортскиот директор Маркус Кроше.

Идентична била ситуацијата и со Анхелињо чија откупна калузула изнесува 22 милиони евра.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.