Борис Бекер го нарече Кирјос „стаорец“!

Ник Кирјос мораше да се брани преку Твитер откако поранешниот гренд слем шампион Борис Бекер го нарече „стаорец“ поради тоа што Австралиецот го нападна Александер Зверев по неговата забава во Монте Карло иако германскиот тенисер требаше да биде во самоизолација по настапот на „Адрија турнејата“.

Во понеделникот, Кирјос го обвини Зверев дека е себичен во време на пандемија откако Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга, Горан Иванишевиќ, Григор Димитров, Виктор Троицки и Борна Чориќ беа позитивни на КОВИД-19 по настапот на турнејата на Ѓоковиќ.

Шесткратниот шампион Бекер не беше импресиониран.

„Не ги сакам стаорците! Секој кој го потценува својот спортски ривал не е мој пријател. Погледни се во огледало ако мислиш дека си подобар од нас“, напиша Бекер на Твитер.

Кирјос веднаш се одбрани.

„Боже мој, Борис, не се натпреварувам ниту се обидувам да фрлам некого под автобус. Се работи за глобална пандемија и ако некој прави идиотски работи како Алекс, ќе го повикам. Толку е едноставно“, напиша Австралиецот.

Двојката продолжи да се допишува преку Твитер – Бекер го нарече Кирјос „смешен човек“ откако тој му одговори дека Бекер е „поголема крофна отколку што мислев“.

Don’t like no #rats ! Anybody telling off fellow sportsman/woman is no friend of mine! Look yourself in the mirror and think your better than us…@NickKyrgios @farfetch

— Boris Becker (@TheBorisBecker) June 30, 2020

For goodness sake Boris, I’m not competing or trying to throw anyone under the bus. It’s a global pandemic and if someone is as idiotic as Alex to do what he has done, I’ll call him out for it. Simple.

— Nicholas Kyrgios (@NickKyrgios) June 30, 2020

Your funny guy ….how is it down under? Respect all the guidelines? https://t.co/tZ67V5Qu3m

— Boris Becker (@TheBorisBecker) June 30, 2020

I really would like to se @NickKyrgios fulfill his potential and win a grandslam! He would be an incredible role model for for the youth of the world addressing the issues of equality/race/heritage! Man up buddy and deliver! @atptour @ITF_Tennis

— Boris Becker (@TheBorisBecker) June 30, 2020

Зверев наместо во изолација на забава, Кирјос го повика: Зошто си толку себичен!

 

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.