Мото ГП: Квартараро пак го освои Херез, Вињалес, па Роси зад него

Францускиот возач на Петронас Јамаха, Фабио Квартараро (21) повторно е прв на денешната трка за ГН на Шпанија возена во Херес. Французинот и минатиот викенд беше најбрз на патеката во шпанскиот град,

Зад него, со заостанување од 4.495 низ целта помина од Монстер Енерџи, додека трет на целта стигна клупскиот колега на Вињалес, Италијанецот Валентино Роси.

Токму тие двајцата во завршницата се бореа кој ќе стигне до втората позиција затоа што немаа можност да ја загрозат позицијата на првопласираниот Квартараро.

Шампионот Марк Маркез се откажа од настап на оваа трка, иако беше на патеката „Анхел Нието“, по операцијата на скршената десна рака.

🏁 #MotoGP RACE!

UNSTOPPABLE! @FabioQ20 makes it 2 out of 2! 🏆🏆#AndaluciaGP pic.twitter.com/rJNtK5wHId

— MotoGP™🏁 (@MotoGP) July 26, 2020

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.