Италија домаќин за завршниот турнир во ЛН

На завршниот турнир во Лигата на нации пласман изборија Италија, Белгија, Франција и Шпанија.

УЕФА објави дека турнирот ќе се игра од 6. до 10.октомври наредната година. На 6. и 7.октомври ќе се одиграат полу-финалните натпревари, а финелето на програмата ќе биде на 10.октомври.

Сите натпревари ќе се играат во една држава. Првиот турнир, во 2019 година се одржа во Португалија, заврши со триумф на домашната селекција.

УЕФА, на два кола до крајот, им понудила на репрезентациите од Групата 1: Италија, Полска, Холандија, да го организирата турнирот. Бидејќи Италија ја освои оваа група, логично е турнирот да се одржи таму.

Инаку ждрепката за завршниот турнир во Лигата на нации ќе биде извршена на 3.декември.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.