Вол со Хјустон го победи Вашингтон, Јанг со 38 поени ги реши Клиперси

Само три натпревари се одиграа изминатата ноќ во НБА лигата, победи забележаа Јута, Атланта и Вашингтон.

Атланта Хокс ставија крај на серијата од седум победи во која се наоѓаа играчите на ЛА Клиперс. Хокс, предводени од Тре Јанг (38 поени), забележаа победа 108:99. Кај Хокс се истакна и екс-играчот на Хјустон, Клинт Капела со 13 поени и 18 скокови.

Клиперс, поради корона-протоколите, беа без двајцата најдобри играчи, Каваи Ленард и Пол Џорџ. Во нивно отсуство се истакна Реџи Џексон со 20 поени.

Јута, без придонесот на своите најдобри играчи, победи во Њујорк 108:94. Бојан Богдановиќ постигна 11 поени, погоди само два пати од поле, а Донован Мичел уфрли девет поени. Ројс О’Нил постигна 20 поени, а Руди Гобер забележа 18 поени и 19 скокови.

Остин Риверс се истакна кај Њујорк со 25 поени.

Убедлив триумф забележаа и кошаркарите на Хјустон. „Ракетите“ славеа во Вашингтон со 107:88. Поранешниот играч на Вашингтон, Џон Вол, го предводеше Хјустон со 24 поени, по 19 постигнаа Виктор Оладипо и Демаркус Казинс кој имаше и 11 скокови.

Најефикасен на мечот беше бекот на Вашингтон Бредли Бил со 33 поени.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.