Знамето на Палестина се вееше при прославата на Лестер на „Вембли“

Двајцата фудбалери на Лестер Сити – Хамза Чудури и Весли Фофана при вчерашната прослава за освоената титула на својот клуб во англискиот ФА куп го развеаја знамето на Палестина во знак на поддршка на земјата.

Тие покажаа солидарност со палестинскиот народ при израелските бомбардирања.

Инаку, победата на „лисиците“ е изненадување за составот на Томас Тухел кој успеа својата екипа да ја доведе до финалето во ЛШ. За Германецот ова беше првиот пораз откако седна на кормилото на „сините“.

Лестер е 44-тиот клуб кој го освоил ФА купот.

На „Вембли“ имаше најголем број гледачи уште од март минатата година – 22.000.

Letter to Hamza Choudhury and Wesley Fofana, Leicester Football Club, who used the occasion of the FA cup triumph to show solidarity with the Palestinian people 🇵🇸🙏🏽✌🏽✊@Wesley_Fofanaa@HamzaChoudhury1@LCFC #SavePalestine #Jerusalem #GazaUnderAttack pic.twitter.com/LpaIENZMCL

— Palestine in the UK (@PalMissionUK) May 15, 2021

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.