Надежите со сефте победа, четата на Канатларовски триумфално во Ерменија

Македонските фудбалски репрезентативци до 21 година ја забележаа првата победа во четвртиот меч од групата Х, од квалификациите за ЕП.

Избраниците на селекторот Драган Канатларовски предмалку со 2-1 славеа триумф на гостувањето кај Ерменија и на тој начин направија скок од шестата на третата позиција на табелата.

Иако поседот на топката беше речиси израмнет, македонските фудбалери упати 15 удари кон противничкиот гол, наспроти 6-те на Ерменците. 8 наспроти 3 е статистиката на удари кои оделе во рамките на головите во полза на Македонија.

Ѓоргиевски го отвори резултатот во 25 минута, па Македонија со предност од 1-0 го заврши првиот дел.

Максимов донесе двојно повисока предност во 84 минута, а домаќинот успеа преку Григоријан во 90 минута само да го ублажи поразот за конечни 2-1.

По 4 одиграни натпревари во квалификациите, Македонија има 5 бода, со прв триумф по двата нерешени исходи со Фарски Острови и Србија.

Лидер на табелата е составот на Украина кој во моментов игра меч против Фарски Острови (водат со 1-0). Зад нив во моментов е селекцијата на Франција.

Следниот предизвик за нашите репрезентативци е следниот месец токму против Украина на домашен терен.