Ајакс ја прифати понудата од Шахтјор за Давид Нерез

Ајакс и Шахтјор го договирле трансферот на Давид Нерез. Бразилското десно крило, ќе стане третото најскапо засилување во историјата на украинскиот клуб.

Ајакс, реши да ја прифати понудата од 15.000.000 евра, за фудбалерот кој беше еден од најдобрите во 2019 година, кога клубот дојде до полу-финалето во Лигата на шампионите.

 

 

Минатата сезона имаше проблеми со повредите, а оваа сезона предност во тимот има неговиот сонародник, Антонио.

Покрај 15.000.000 евра, Ајакас може да добие и дополнителни 3.000.000 евра, преку бонусите. Три отсто од овој трансфер ќе добие и поранешниот клуб на Нерез, Сантос.

Давод Нерез ќе биде 12.бразилец во Шахтјор. Тој ќе потпише договор до јуни 2026 година. Трансферот на Нерез е третиот најскап во историјата на Шахтјор. Пред осим и пол години Украинците за Бернард платија 22.500.000 евра, а лани го донесоа од Бенфика Предињо за 16.000.000 евра.

Парите од трансферот на Давид Нерез, Ајакс ќе ги инвестира во Стивен Бергвајн од Тотенхем.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.