Французите преку Црна Гора се вратија во игра за полуфинале

Црна Гора имаше сила да се држи рамноправно со Франција само во првите 20-тина минути од мечот, за потоа „триколорите“ да ја покажат својата сила и да дојдат до 36:27 (16:12) победа која ги враќа во игра за финале по неочекуваниот пораз од Исланд на Европското првенство во Унгарија и Словачка.

Иако мечот започна со израмнета игра и со црвен картон за голманот Винсен Жерар, неговата замена Весли Пардан на голот беше клучен со одбраните за во финишот на првото полувреме да стигнат до четири гола предност. Во второто полувреме, тие само го зголемуваа водството, кое достигна до 10 гола. Дика Мем имаше 8 гола за Франција, а по четири уфрлија Никола Карабатиќ, Беноа Кунку и Никола Турна, додека кај Црна Гора, Милош Вујовиќ имаше 7, а Бранко Вујовиќ 5 гола.

 

 

За тимот на Ерик Мате ова е важна победа по поразот од Исланд и сега тие се на второто место на табелата во групата 1 со 6 поени зад Данска со 8 и Исланд со 4. Во последното коло Французите играат со Данска, додека Исланд игра со Црна Гора.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.