По отворањето на границите во Хрватска имало навалица пред сè кога станува збор за Словенците, но хрватските морски дестинации и натаму се речиси празни.
 
Хрватските здравствени власти забележле т.н. „корона повратник“ во Задар. Имено, една жена која веќе го прележала вирусот, повторно е позитивна на Ковид-19, пренесоа тамошните медиуми.
 
Од коронавирусот починале повеќе од 100.000 луѓе во САД, иако во последно време се намали бројот на смртни случаи, а населението започна со делумно нормализирање на животот по двомесечен застој, пренесува агенцијата „Ројтерс“.
 
Кипарските власти порачаа дека ќе ги покријат трошоците за одмор во земјата за секој што ќе остане позитивен на коронавирус во текот на посетата.
 
Во писмото до двата дневни весника „Кориере дела сера“ и „Фато котидијано“, италијанскиот премиер Џузепе Конте најави седум мерки за обнова на земјата по пандемијата на коронавирусот, вклучително и големи јавни работи, реконструкција на инфраструктурата, рекапитализација и стабилизирање на производствените погони, особено оние што претрпеле најголема штета како резултат на карантинот.
 

Трамп се закани: Ќе ги згаснеме сите социјални мрежи

Американскиот претседател, Доналд Трамп, се закани дека ќе ги згасне сите социјални мрежи доколку платформите продолжат да ги цензурираат објавите на конзервативецот.
 
Претседателката на Европската комисија, Урсула вон дер Лајен денеска попладне ќе го објави долгоочекуваниот план за заздравување на економијата од пандемијата на коронавирусот и новиот предлог за седумгодишен буџет, кој со планот е тесно поврзан.
 

Земјотрес ја погоди Бугарија

Земјотрес со интензитет од 3,4 степени по Рихтер е регистриран рано утрово во југозападна Бугарија.
 
На авионите на црногорската авиокомпанија „Монтенегро ерлајнс“ ќе им биде одземена дозволата за слетување на белградскиот аеродром „Никола Тесла“, потврдиле за „Танјуг“ од српската Дирекција за цивилно воздухопловство.
 

Во Русија од коронавирус починале 101 доктор

Според податоците на регионалните власти, во Русија 101 лекар починал од коронавирус, но здравствените работници ги доведуваат во прашање официјалните податоци и веруваат дека вистинскиот број е многу поголем.
 
facebook twitter google+ linkedin pinterest „Твитер“ ги повика корисниците да ги проверуваат податоците во твитовите објавени од американскиот претседател Доналд Трамп, предупредувајќи дека неговите тврдења во врска со гласањето преку пошта се покажале невистинити.
 

Адвокатот на Епстејн: Тој не се самоуби

Адвокатот на контроверзниот богаташ, Џефри Епстејн, кој беше обвинет за педофилија, тврди дека неговиот клиент не се самоубил.
 

Могерини на нова функција

Поранешната висока комесарка на ЕУ и шефица за дипломатија, Федерика Могерини е именувана за ректорка на Колеџ на Европа и на нова должност ќе стапи на 1 септември.
 
Шпанската влада денеска прогласи 10-дневна жалост за сите жртви од коронавирус, што е најдолг период на жалост во последните 40 години.
 

Силно невреме ја зафати Грција, има и жртви

Силно невреме зафати неколку грчки региони, проследено со грмотевици, молњи и обилни врнежи од дожд. Невремето одзеде и најмалку еден живот, пренесуваат грчките медиуми.
 
Во САД над 100.000 луѓе починаа од коронавирус, со што Америка стана место со најмногу жртви од ковид-19. Бројот на жртвите од вирусот е поголем отколку што американски трупи загинаа во војните во Кореја и Виетнам.
 
Бројот на починати од коронавирус во Франција денеска се зголеми за 73, на вкупно 28.530. Тоа е сличен раст како и претходниот ден, наспроти тоа што здравствените власти продолжија по четиридневниот прекин да ги сметаат и починатите во старските домови.
 
Продавница на „Икеа“ во близина на Франкфурт во западна Германија го даде својот паркинг простор на локалната џамија за да им овозможи на верниците масовни молитви со физичко растојание. За овој гест продавницата доби големи пофалби на социјалните мрежи.
 

© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.