All for Joomla All for Webmasters

Популарноста на Макрон во пораст

Популарноста на францускиот претседател Емануел Макрон бележи раст во јануарските анкети, достигнувајќи околу 28 отсто, што е за пет процентни поени повеќе во споредба со испитувањата на јавното мислење во декември.

 

Според анкетата на институтот Ифоп-Фидисиал, спроведена за потребите на весникот „Пари Мач“ и радиото „Сид“ на 3 и 4 јануари со 1.014 испитаници, како најголема заслуга на Макрон, Французите ја сметаат „одбраната на интересите на Франција во странство“.

 

Вкупно 30 проценти од анкетираните ја поддржуваат економската политика на Макрон, но само 19 отсто сметаат дека тој ја сфаќа загриженоста на избирачите.

 

Ова е прв раст на популарноста на Макрон по два месеци пад, инициран од протестите на „жолтите елеци“.

 

Во исто време, анкетата покажува и зајакнување на позицијата на екстремно десничарскиот Национален собир на Марин ле Пен, кој, според испитаниците, претставува „главна опозиција на Владата“ на Макрон.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.