All for Joomla All for Webmasters

Во Словенија секој десетти работник е странец

Секој десетти вработен во Словенија е странец, а речиси половината од странските работници доаѓаат од Босна и Херцеговина.

 

Словенечката служба за статистика објави дека во октомври 2018 година во Словенија биле вработени околу 885.700 лица, што е за 0,9 отсто повеќе отколку во семптември истата година, односно 3,2 проценти повеќе од октомври 2017 година.

 

Меѓу вработените, околу 87.700 се странци, од кои најголемиот дел работат во градежниот сектор.

 

Најголем дел од нив се од Босна и Херцеговина (околу 42.600), потоа Србија (околу 10.800), Хрватска (околу 7.500) и Македонија (нешто повеќе од 6.000 лица).

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.