Интерпол бара 20 осомничени за убиството на Хашоги

Интерпол започна со потрага по 20 саудиски државјани, осомничени за убиство на новинарот Џамал ​​Кашоги. Ова се случува на барање на турската страна.

 


Осомничените ќе бидат пребарувани низ целиот свет. Се верува дека се вратиле во Саудиска Арабија откако го убиле Кашоги во Конзулатот на Кралството на 2 октомври 2018 година.


Турските власти обвинија дека осомничените влегле во Турција само за да го убијат новинарот и да се ослободат од неговиот труп.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.