Еквадор ги легализираше истополовите бракови

Со пет гласа „за“ и четири „против“, Врховниот суд на Еквадор одобри истополови бракови во оваа католичка и конзервативна јужноамериканска земја.

 

Активисти за човекови права и од ЛГБТ заедницата го одбележаа настанот во главниот град Кито и во пристанишниот град Гвајкуил веејќи знамиња со боите на виножитото.

 

Иако во Еквадор црквата е многу влијателна, земјата им се приклучи на Аргентина, Бразил и Колумбија во легализацијата на истополовите бракови.

 

Четворицата уставни судии кои се спротивставија на одлуката, сметаат дека за признавањето на истополовите бракови е потребна уставна реформа, која треба да биде разгледана во Парламентот.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.