Двајца цивили и седум курдски борци загинаа во турските напади

Жители во сирискиот пограничен град Рас ал Аин се повредени при нападите на турските воздухопловни сили и артилерија врз градот и неговата околина, објавија локални медиуми.

 

Според курдски извори, во досегашните напади се убиени двајца цивили, а околу 20 се повредени.

 

Исто така, загинале седум курдски борци од коалицијата Сириски демократски сили, а 16 се повредени.

 

Медиумите пренесуваат дека турското воено воздухопловство извршило вкупно 16 напади врз позиции на курдските бунтовници, врз нивни контролни пунктови и бази, при што густи облаци од чад се издигнуваат над тие реони.

 

Според информациите, во меѓувреме се зголемува приливот на бегалци од граничните населени места.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.