ЕУ: Подготвен е технички договор за брегзит, на потег е британската влада

Денеска во Брисел во голема мера беше подготвен привремен технички договор за брегзит и се чекаше сеопшта поддршка, изјави неименуван претставник на Европска Унија.

 

Тој додаде дека се договорени еднакви услови и царини, како и согласност од Парламентот на Северна Ирска на секои четири години.

 

Но, како што рече, за сето тоа да се придвижи потребна е согласност од британската Влада.

 

Претходно, портпаролот на британскиот премиер изјави дека Борис Џонсон пред министрите изјавил дека постои можност за постигнување согласност за нов договор за брегзит со ЕУ, но оти се уште не е постигнат.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.