Русија протера бугарски дипломат

Руската влада протера бугарски дипломат откако Софија одби да издаде виза за рускиот одбранбен аташе, објави денеска бугарското Министерство за надворешни работи.

 

Бугарскиот амбасадор во Москва, Атанас Крастин е известен дека дипломатот мора да ја напушти Русија во рок од 24 часа, како што наложува дипломатскиот протокол, соопшти Министерството.

 

Москва рече дека станува збор за реципрочна мерка поради одлуката на Бугарија да не издаде виза за аташето за одбрана при руската амбасада во Софија, и тоа еден ден откако е протеран руски дипломат поради наводно шпионирање.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.