Петти смртен случај од коронавирусот во Иран

Иранските здравствени претставници го објавија петтиот смртен случај предизвикан од коронавирусот и соопштија дека лицето кое починало било меѓу 10-те нови потврдени случаи на заболени во оваа земја.

 

Луѓето се лекуваат во најмалку четири градови, вклучително и главниот град Техеран, каде во некои аптеки веќе недостигаат маски и средства за чистење. Останатите градови се Ком, Арак и Рашт.

 

Досега во Иран потврдени се 28 случаи на коронавирусот, од кои петмина починаа. Двајца луѓе починаа во петокот, а два смртни случаи беа пријавени минатата недела.

 

Најголем број случаи на вирусот и натаму има во Кина, каде се појави вирусот. Досега заболеа 76.288 луѓе, додека 2.345 починаа, соопштија кинеските власти.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.