Вархељи: Европа испраќа 38 милиони евра како итна помош за Западен Балкан

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархељи, објави дека ЕУ испраќа брза помош од 38 милиони евра до здравствениот сектор на Западен Балкан.

 

 

„Предвидена е релокација на повеќе од 373 милиони евра за социо-економско закрепнување“, соопшти еврокомесарот на својот профил на „Твитер“.

 

I wrote to Prime Ministers of our #WesternBalkans partners to confirm we stand by the region in fight against #CoronavirusOubreak. We are allocating €38m for immediate support to health sectors & foreseeing over €373 m reallocation for social&economic recovery. 🇦🇱🇧🇦🇽🇰🇲🇪🇲🇰🇷🇸

 

— Oliver Varhelyi (@OliverVarhelyi) March 25, 2020

 

Борбата против вирусот е одговорност на секој од нас. Бидете дисциплинирани и следете ги препораките на експертите. Грижете се за себе, вашите најблиски и оние околу вас.

Останете дома - спасете го човечкиот живот!

МТМ Телевизија - ПРВА СКОПСКА

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.