Бројката на заразени од коронавирус во светот надмина половина милион

Повеќе од половина милион случаи на заразени со коронавирус се регистрирани во светот до денеска.

Според Worldometers.com, до објавувањето на овој текст заразени со новиот вирус се 500.542 луѓе во целиот свет.

Досега починале 22.334 лица, а закрепнале 121.214 лица.

Повеќето од случаите и натаму се во Кина, каде што според податоците има вкупно 81.285 заразени.

Следуваат САД, каде што бројката на заразени ја надмина онаа во Италија и изнесува 74.982 пациенти, а овој број се очекува да се зголеми во текот на денот кога ќе бидат објавени податоци за секоја земја одделно.

Во Италија се пријавени 74.386 случаи, но и од оваа земја се очекуваат нови податоци.

Следуваат Шпанија со 56.197 случаи и Германија со 41.519 случаи.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.