Кучиња-душкачи откриваат заразени со коронавирус

Школа за обука на кучиња во Техеран, во соработка со иранската армија и властите, тренира кучиња за откривање на луѓе заразени со новиот коронавирус.

Школата добила примероци од вирусот од различни болници, а во 65,4% од случаите кучињата погодувале кои лица се позитивни, а кои негативни.

Со душкање, овие кучиња можат да проверат од 250 до 300 луѓе за еден час.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.