Ѓукановиќ за законот за геј-бракови: Влегуваме меѓу најразвиените демократии во светот

Црногорскиот претседател, Мило Ѓукановиќ, и премиерот Душко Марковиќ го поздравија донесувањето на Законот за истополови бракови во Црна Гора.

Тие оценија дека тоа е чекор напред кон друштвото на најразвиени демократии во светот.

Još jedan korak 🇲🇪 ka društvu najrazvijenih demokratija svijeta!

Usvajanjem Zakona o životnom partnerstvu osoba istog pola, 🇲🇪 po prvi put pravno uređuje istopolne zajednice! #LGBT@UNHumanRights@EURightsAgency@ILGAEurope

— Milo Đukanović (@predsjednik_cg) July 1, 2020

Ѓукановиќ смета дека Црна Гора како општество созрева, ги прифаќа и ги живее различностите.

Тој на својот профил на „Твитер“ напиша дека ова е првпат Црна Гора со закон да регулира истополовите заедници.

„Потврда дека ние како општество созреваме, прифаќаме и живееме разновидност! Родени слободни и еднакви по достоинство и права!“, наведе Ѓукановиќ.

Марковиќ, исто така, оцени дека овој закон е голем чекор во вистинска насока за црногорското општество, неговата демократска зрелост и процесот на интеграција.

Pozdravljam usvajanje Zakona o životnom partnerstvu lica istog pola u Skupštini CG! Ovo je veliki iskorak u pravom smjeru za CG društvo, njegovu demokratsku zrelost i proces integracije. Ravnopravnost i jednaka prava za sve osnov su ljudskih i evropskih vrijednosti. #LGBTIQ

(1/2) pic.twitter.com/ub9Sk7g1EB

— Duško Marković (@DuskoMarkovicCG) July 1, 2020

„Еднаквоста и еднаквите права за сите се основа на човековите и европските вредности“, напиша Марковиќ на „Твитер“.

Синоќа парламентот на Црна Гора го донесе Законот за животно партнерство на лица од ист пол, за чие усвојување беше потребен 41 глас од вкупно 81 пратеничко место во собранието.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.