Републиканците го отфрлија предлогот на Трамп за одлагање на изборите

Највисоките претставници на Републиканската партија во американскиот Конгрес го отфрлија предлогот на претседателот Доналд Трамп за одложување на ноемвриските претседателски избори.

Тие веруваат дека постои голема опасност од злоупотреба во вонредни околности.

Идејата беше одбиена од лидерот на републиканското мнозинство во Сенатот, Мич Меконел и од лидерот на републиканското малцинство во Претставничкиот дом, Кевин Мекарти.

Сенаторот Меконел изјави дека американските претседателски избори никогаш не биле одложени, пренесува Би-би-си.

„Никогаш во историјата на оваа земја, низ војни, депресии и Граѓанската војна, не се случило да не сме имале закажани федерални избори на време. Ќе најдеме начин да го сториме тоа повторно на 3 ноември “, изјави Меконел за локалната станица WNKY во Кентаки.

Мекарти се согласи со тоа, велејќи дека изборите треба да се спроведат навреме.

Во меѓувреме, сојузничката на Трамп, сенаторката Греам, оцени дека одложувањето на изборите не е добра идеја.

Прашан од новинарите дали претседателот може да ги одложи изборите, државниот секретар на САД, Мајк Помпео, рече дека нема во од да донесе правна пресуда.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.