Ден на жалост во Либан по вчерашните експлозии во Бејрут

По стравотните експлозии во Бејрут, во кои има голем број жртви и повредени, денеска е прогласен ден на жалост во Либан. Во експлозиите кои уништија поголем дел од пристаништето во Бејрут и оштетија многу згради во либанската престолнина, загинале над 70 лица, додека околу 4.000 се повредени.

Либанскиот премиер Хасан Диаб изјави дека експлодирал складиран 2.750 тони амониум нитрат

„Неприфатливо е товарот на амониум нитрат, проценет на 2.750 тони, да се чува складиран шест години, без никаков надзор“, рече тој, додавајќи: „Ви ветувам дека оваа катастрофа нема да помине без одговорност. Одговорните ќе ја платат цената“, рече тој во телевизиското обраќање.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.