Венецуелската војска собори американски авион со наркотици

Венецуелската војска собори американски авион со наркотични средства кој нелегално влезе во воздушниот простор на земјата, изјави министерот за полиција Нестор Реверол.

„Авионот што превезуваше наркотични средства со американски регистарски број, и кој нелегално влезе во воздушниот простор на земјата во државата Сулија, беше неутрализиран“, објави министерот, пренесе „Спутник“.

Реверол објави фотографија од соборениот авион на „Твитер“.

Inutilizada aeronave del narcotráfico con matrícula norteamericana, que ingresó ilegalmente al espacio aéreo venezolano por el estado Zulia.#LaVerdadDeVenezuela #15Sep pic.twitter.com/qncyzKqMrc

— Néstor Reverol (@NestorLReverol) September 15, 2020

Венецуелската војска честопати соборува неидентификувани авиони што ги користи наркомафијата. Последниот случај беше во јули годинава.

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро даде одобрение за соборување на секој авион на наркомафијата во воздушниот простор на земјата.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.