Русија испорачува 100 милиони дози вакцина во Индија

Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ) се согласи да обезбеди 100 милиони дози вакцина против коронавирус „Спутник V“ на фармацевтската компанија во Индија „Лабораторија на д-р Реди“, објави фондот, пренесува „Танјуг“.

Договорот следуваше откако рускиот фонд постигна спогодба со индиските производители за производство на 300 милиони дози вакцина во Индија, која е главен корисник на руската нафта и оружје, пренесува „Ројтерс“.

Компанијата „Лабораторија на д-р Реди“ ќе ја спроведе третата фаза на клинички испитувања на вакцината во Индија, која треба да добие регулаторно одобрување, наведува РДИФ.

Испораките во Индија може да започнат на крајот на 2020 година, додава РДИФ, нагласувајќи дека тоа е предмет на завршување на клиничките испитувања и регистрација на вакцината во Индија.

На 11 август Русија стана првата земја во светот што регистрирала вакцина против коронавирусот, наречена „Спутник V“.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.