Германија ѝ порача на Велика Британија: Престанете со игрите

Германскиот државен секретар за европски прашања, Мајкл Рот, ја повика Велика Британија да го почитува договорот за одвојување од ЕУ, пред клучното гласање на британскиот парламент за нацрт-законот со кој се укинуваат делови од тој договор.

„Ние сме навистина, но навистина разочарани од резултатите од досегашните преговори“, им рече Рот на новинарите на патот кон разговорите со европските колеги во Брисел.

„Овој таканаречен нацрт-закон за внатрешен пазар многу нè загрижува бидејќи ги крши водечките принципи на договорот за раздружување. И тоа за нас е целосно неприфатливо“, нагласи тој.

„Но, ве молам, драги пријатели во Лондон, престанете со игрите. Времето истекува“, рече тој.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.