Ново откритие: Ковид-19 влегува во клетките преку повеќе рецептори

Кинеските молекуларни биолози открија дека коронавирусот влегува во човечките клетки не само преку рецепторите на ензимот 2 (ACE2) туку и преку рецепторите SR-B1, кои ги препознаваат молекулите на холестерол.

„Сличноста помеѓу Ковид-19 и SARS-инфекциите покажува дека антителата и пептидите кои се насочени кон ACE2 може да се користат во третман против Ковид-19”, напишаа научниците во списанието Natural Metabolism, пренесува ТАСС.

„Знаејќи дека Ковид-19 навлегува и преку SR-B1 рецептори, предлагаме дека лековите чија цел е SR-B1 може да дејствуваат како антивируси кои ја ограничуваат инфекцијата со Ковид-19“, се додава.

Способноста на Ковид-19 да се поврзе со различни рецептори ги натера научниците да испитаат со кои други рецептори може да се поврзе, што може да го одреди текот на лекувањето.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.