Во Словенија 55 починати и 1.292 новозаболени од Ковид-19

Во Словенија во пoследните 24 часа се регистрирани 1.292 нови случаи на коронавирус, а 55 лица починале.

Според новите владини податоци, од последниот пресек тестирани се 5.868 лица.

Бројот на новоинфицирани е нешто помал од пред една недела, процентот на позитивни во споредба со испитаните е 22 проценти, пренесува СТА.

Trend obolelosti s koronavirusom v 🇸🇮 na dan 30. 11. 2020 (00:00-24:00):

- Št. testiranj: 5868

- Št. pozitivnih: 1292 (22 %)

- Št. hospitaliziranih: 1299

- Št. oseb na intenzivni negi: 210

- Dnevno št. odpuščenih iz bolnišnice: 81

- Št. umrlih: 55@NIJZ_pr @MinZdravje pic.twitter.com/RcWY7JYnrZ

— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) December 1, 2020

Во болниците сè уште има голем број пациенти со коронавирус, 1.299, од кои 210 се на интензивна нега.

Нешто повеќе од 20.000 случаи во моментов се активни во Словенија.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.