Порака од Кабул до Америка: Ако не се повлечете, ќе има војна

Талибанците реагираат на одложеното  повлекување на американските трупи од Авганистан, изјави нивниот портпарол.

„Нашите борци никогаш нема да се согласат на продолжување“, рече портпаролот на талибанците Забихулах Муџахид.

„НАТО, Америка и сите страни дојдоа до заклучок дека ако сакаат да ја надминат сегашната криза, единственото добро решение е да се спроведе потпишаниот договор“, додаде тој на почетокот на 2020 година.

Тогаш САД ветија дека ќе ги повлечат своите трупи до 1 мај 2021 а исламистите ветија дека ќе преговараат за мир со авганистанската влада.

Шефот на НАТО, Јенс Столтенберг, во четвртокот изјави дека членките на Алијансата ќе продолжат со својата мисија во Авганистан се до ново известување.

„Како што се приближува крајниот рок од 1 мај, сојузниците ќе продолжат со консултациите во следните неколку недели“ за идното присуство во Авганистан“, изјави Столтенберг.

Според него, целта на НАТО останува и таа е никогаш повеќе да не дозволи Авганистан да стане безбедно прибежиште за терористите.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.