Повеќе од 112 милиони луѓе заразени со коронавирус од почетокот на пандемијата во светот

Од почетокот на пандемијата на коронавирус се потврдени 112.009.909 случаи на зараза ширум светот, а моментално се активни 22.154.919 случаи, покажуваат податоците на сајтот „Ворлдометерс“.

Вкупно 2.479.075 лица починале од коронавирус, а 87.375.915 луѓе оздравеле.

САД имаат најмногу потврдени случаи на Ковид-19 - повеќе од 28,7 милиони, Индија - повеќе од 11 милиони и Бразил - повеќе од 10 милиони.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.