Молдавија прва во Европа доби вакцини од Ковакс

Молдавија е прва европска земја што прими вакцини против коронавирус од глобалната програма Ковакс, објави претседателката Маја Санду.

Таа на „Твитер“ напиша дека првата транша од 14.000 дози вакцини пристигнала во Молдавија синоќа, пренесува „Ројтерс“.

Во Молдавија имунизацијата започна пред три дена со вакцините на „Астра зенека“, донирани од Романија.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.