Почна масовната имунизација во Црна Гора

Во Црна Гора денеска почнува масовна вакцинација против Ковид - 19, а ќе се организира на повеќе од 140 пунктови во сите општини.

Владата соопшти дека досега над 40.000 граѓани ја примиле првата доза на вакцината.

„Ревакцинирани се скоро 24.000 лица, а со доаѓањето на новиот контингент од 200.000 кинески вакцини 'Синофарм' се исполнети условите за масовна имунизација“, се вели во соопштението.

Владата ги потсети граѓаните дека почитувањето на мерките се неопходни во периодот помеѓу примањето на првата и втората доза на вакцината, како и петнаесет дена по ревакцинацијата.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.