Њујорк и соседните држави до крајот на мај целосно ќе ги укинат ограничувањата против Ковид-19

Американските држави, кои беа најсилно погодени од пандемијата со коронавирусот минатата година, би можеле целосно да ги укинат ограничувањата кои беа на сила поради спречување на Ковид-19.

Њујорк, Њу Џерси и Конектикат ќе ги отстранат забраните воведени поради коронавирусот на 19 мај.

Места како што се ресторани, продавници, театри, музеи, забавни паркови и спортски сали ќе можат да работат со полн капацитет.

„Ова е пресвртна точка и важен момент за транзицијата на државата Њујорк“, вели гувернерот Ендру Куомо.

Њујоршкото метро ќе работи 24 часа на ден од 17 мај.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.