Мистериозна смрт на швајцарска дипломатка, паднала од зграда во Иран

Дипломатка од швајцарската амбасада во Техеран загина во вторникот откако паднала од висока зграда во која живеела на северот од градот, пренесоа иранските новински агенции.

Вработената во амбасадата имала 51 година, изјави портпарол на Службата за итни случаи, според полуофицијалната новинска агенција ИСНА.

Дипломатката која загина при пад од зграда во Иран беше прва секретарка на швајцарската амбасада, пренесува полуофицијалната новинска агенција Мехр.

Таа живеела на 18. кат во зградата, објави полуофицијалната новинска агенција ИЛНА, повикувајќи се на свој известувач.

Ниту еден извештај не содржи информации за околностите на нејзината смрт.

Швајцарија ги застапува дипломатските интереси на САД во Иран откако Вашингтон и Техеран ги прекинаа врските непосредно по Исламската револуција во 1979 година.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.