Земјотрес ја разбуди Петриња - „Се тресеше како експлозија“

Земјотрес со јачина од 3,6 степени според Рихтеровата скала ја погоди Хрватска доцна синоќа.

Земјотресот се случил во 1.23 часот.

Според „Јутрањи лист“, граѓаните пријавиле дека почувствувале прилично силен земјотрес.

„Маџари, Сисак. Ние искрено се тресевме, мислам дека вашата апликација не е точна, беше како 4,5 или 5“, напиша еден корисник на ЕМСЦ.

И од Петриња со слични изјави.

„Може да си мислите дека беше 3.0. Ме разбуди и тресеше долго време", "Се тресеше доста силно, близу 5" - напишаа сведоците.

„Се тресеше како експлозија“, „Силен земјотрес, се тресеше долго време“, „Страшен звук, а потоа и тресок, ја потресе целата куќа.“, „Куќата се тресеше и прозорците се тресеа. Страшно будење од цврст сон“„ Ова беше грдо, како да ќе фрлат контејнер “, коментираа луѓето од Петриња.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.