Рекорден дневен број на заразени со Ковид-19 во Москва

Бројот на новоинфицирани oд коронавирус во руската престолнина Москва и нејзината област во изминатите 24 часа достигнал 1.800, што е рекорден број од почетокот на пандемијата, изјави денеска руската министерка за здравство Светлана Стригункова.

„Во изминатата недела, бројот на пациенти со потврден вирус се зголеми за три проценти или за 8.500 луѓе. Бројот на дневни инфекции достигна 1.800. Ова е наш апсолутен рекорд“, рече Стригункова на состанокот на владата на Москвската област, а пренесе агенцијата ТАСС.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.