Соработник на Трамп обвинет за незаконско лобирање за ОАЕ

Том Барак (74), близок сојузник и советник на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, беше обвинет во вторникот за незаконско лобирање кај Трамп во име на Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), пренесува „Хил“.

Барак е еден од тројцата мажи што се товарат дека дејствувале како нерегистрирани странски агенти и треба да биде изведен пред суд во државата Калифорнија.

„Барак, Метју Гримс (27) и Рашид Ал-Малик (43) се обвинети за дејствување и заговор за дејствување како агенти на ОАЕ меѓу април 2016 и април 2018 година“, се вели во соопштението.

Обвинението од седум точки ги товари за незаконски обид да ги унапредат интересите на ОАЕ по налог на високи функционери влијаејќи врз надворешнополитичките ставови на претседателската кампања на Трамп во 2016 година и по неговиот избор во Белата куќа, посочува американското Министерство за правда.

Барак, кој беше претседател на инаугуративниот комитет на Трамп во 2017 година, одделно се соочува со обвиненија за попречување на правдата и давање повеќе лажни изјави во разговор со федерални агенти во јуни 2019 година.

Лобирањето во име на странска влада не е само по себе кривично дело во САД, но оние што го прават тоа мора да се регистрираат како агенти на странска влада во американското Министерство за правда, според Законот за регистрација на странските агенти.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.