Агенцијата за јавно здравје на ЕУ препорачува бустер-доза за сите возрасни лица

Директорката на агенцијата за јавно здравје на Европската Унија, Андреа Амон, денеска изјави дека давањето засилена т.н. бустер-доза на вакцината против Ковид-19 треба да се земе предвид за сите возрасни, со приоритет за оние постари од 40 години.

Препораките издадени од Европскиот центар за превенција и контрола на болестите (ECDC) не се обврзувачки за владите на ЕУ, но се користат за донесување одлуки во врска со здравствената политика, наведува „Ројтерс“.

 

 

Во претходното упатство, издадено во септември заедно со Европската агенција за лекови (ЕМА), ECDC соопшти дека нема итна потреба да се даваат дополнителни дози на целосно вакцинирани лица во општата популација, но предложи да се разгледаат дополнителни дози за лицата со послаб имунолошки систем и дека тие може да се користат како мерка на претпазливост за постарите со кревко здравје.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.