Кина: Нема компромис за Тајван

Нема простор за компромис за Тајван, и САД не треба да имаат никакви илузии по тоа прашање, соопшти Министерството за одбрана на Кина, наведувајќи дека Вашингтон провоцира по неколку различни прашања.

Кина вели дека прашањето за Тајван, кој го смета за своја територија, е најчувствително во односите со Америка, која е најважниот меѓународен партнер на Тајпеј и главен снабдувач на оружје, пренесе Ројтерс.

 

 

Острите разлики околу Тајван беа забележливи за време на виртуелната средба меѓу кинескиот претседател Си Џинпинг и неговиот американски колега Џозеф Бајден.

Тој рече дека оние кои бараат независност во Тајван и нивните сојузници во САД „си играат со оган“.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.