Потврдена нова варијанта на корона вирусот во Израел

Нова варијанта на корона вирусот, кој предизвикува загриженост во светот е потврденa во Израел.

Присуството на новата варијанта наречена Б.1.529 во Израел била потврдена од тамошното Министерство за здравство, соопшти Ерусалим пост.

 

 

Новата варијанта е откриена кај луѓе кои се вратиле во Израел од африканската држава Малави.

Докторите истражуваат за уште двајца повратници од странство за кои се смета дека се заразени со новата варијанта, која е забележана во Јужноафриканската република, Боцвана и Хонг Конг. Новиот корона вирус има 32 мутации од кои организмот нема да може да се заштити и покрај имунизацијата.

 

До сега од новата варијанта на вирусот заразени се мал број луѓе, но стручните лица истакнуваат дека бројката може да биде многу поголема. Додаваат дека постои можност оваа варијанта на корона вирусот да не може да биде откриена преку тестовите за Ковид-19.

Сите случаи на новиот корона вирус се поврзани со Африка, вклучувајќи го и оној во Хонг Конг.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.