Итен увид на знаците и ознаките на магистралните патиштата во Бугарија по несреќата

Министерството за регионален развој и јавни работи и Државната агенција за безбедност на патиштата во Бугарија започнаа со итен увид на знаците и коловозните ленти на автопатиштата во Бугарија.

Причина е тешката катастрофа на автопатот Струма со 44 загинати лица, пишува БНТ.

 

 

Во увидот ќе бидат вклучени бугарски и меѓународни експерти, како и претставници на невладини организации.

Претходно денеска беше соопштено дека е пуштен сообраќајот од патната клучка „Старо Село“. Сообраќајот од клучката за Бошнек до „Старо село“ на автопатот се одвива во двата правца во коловозната лента во правец кон Софија.

Патот кон Дупница, каде што се случи тешката катастрофа на 44 загинати граѓани од Македонија, останува затворен.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.