Шведската премиерка заразена со Ковид-19

Шведската премиерка Магдалена Андерсон е позитивна на корона вирусот, изјави денеска нејзиниот портпарол.

„Премиерката ги следи актуелните препораки и должноста ќе ја врши од дома.  Таа се чувствува добро, со оглед на ситуацијата“, рече тој.

 

 

Андерсон (54) е една од неколкуте членови на Социјалдемократската партија заразени со ковид по дебата во парламентот претходно оваа недела, додека кралот, кралицата и принцезата на Шведска се заразиле на почетокот на овој месец, според „Ројтерс“.

Шведска бележи рекорден број нови случаи на корона вирусот, околу 25.000, поради ширењето на заразниот сој омикрон, а здравствените власти очекуваат дека врвот на четвртиот бран на епидемијата на крајот на месецот ќе донесе 70.000 нови случаи на ден.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.