Стотици илјади Индијанци се капеа во реката Ганг

Стотици илјади хинду верници се капеа во реката Ганг, и покрај тоа што во изминатиот месец бројот на нови случаи на коронавирус во Индија е 30 пати поголем.

Индијците веруваат дека капењето во светата река денес ќе ги измие сите гревови.

 

 

Голем број верници учествуваа во капењето во државата Западен Бенгал, но и во Утар Прадеш.

„Секоја година доаѓам во светата бања. Како да го пропуштам тоа оваа година?“, рече еден од верниците, пренесува Танјуг.

Поради ширењето на сојот омикрон, Индија повторно бележи зголемување на случаите на Ковид, но бројот на хоспитализирани е релативно мал.

Во последните 24 часа се регистрирани над 264.000 новозаразени, а починале 315 лица.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.