Уништени надворешни информациски ресурси во сајбер нападите врз владините системи во Украина

Украинската сајбер полиција денеска објави дека минатонеделното хакирање на владините системи уништило надворешни информациски ресурси, што сугерира дека нападот ја надминал само привремената штета на владините сајтови.

Сајбер нападот ги погоди Украинците во четвртокот и петокот, со порака дека се плашат и го очекуваат најлошото, пренесе Ројтерс.

 

 

Веќе може да се каже дека нападот е покомплексен од модификацијата на почетната страница на страницата, се наведува во соопштението на сајбер полицијата во кое се додава дека 95% од погодените сајтови повторно функционираат.

Украинските власти соопштија дека нападот влијаел на околу 70 владини локации, вклучувајќи го Советот за безбедност и одбрана, кабинетот и неколку министерства.

Украина верува дека Русија стои зад сајбер нападот, иако Сергеј Демедјук, заменик-секретарот на Советот за национална безбедност и одбрана, во саботата изјави дека најверојатно бил извршен од група поврзана со белоруските разузнавачки служби, додава Ројтерс.

Белорусија не ги коментираше наводите дека можеби била вмешана во сајбер напади, додека Русија ја отфрли одговорноста.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.