Борел: ЕУ испраќа уште 500 милиони евра воена помош за Украина

Шефот на дипломатијата на Европската унија, Џозеф Борел, денеска изјави дека европскиот блок ќе обезбеди уште 500 милиони евра воена помош за Украина.

Тој рече и дека е убеден оти во наредните денови ќе биде постигнат договор меѓу членките на ЕУ во врска со договорот за ембаргото за увоз на руска нафта, пренесе Ројтерс.

Борел моментално се наоѓа во германското летувалиште на северот на Германија, Вајзенхаус, каде што учествува на состанокот на министрите на земјите од групата Г7.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.